آیا توسعه بازی مستقل به عنوان یک شغل انتخاب خوبیه؟!

آیا توسعه بازی مستقل به عنوان یک شغل انتخاب خوبیه؟!

آیا بازی سازی مستقل می‌تونه شغل مناسبی برای شما باشه؟

رویای مشترک

امکان کسب درآمد میلیون دلاری برای خرید خودرو رویایی، کت و شلوار با طراحی مجلل و ویلا با نمای ساحلی، پرواز های کلاس اول به هر مکانی که دوست دارید، خوراک با کیفیت و… سبک زندگی یک توسعه دهنده بازی موفق میتواند به شدت جذاب به نظر برسد. مردم اکثر مواقع از پاداش های مادی و آزادی کاملی که میتواند از یک سرمایه گذاری موفق در صنعت بازی حاصل شود شگفت زده میشوند. برای آنها توسعه بازی نسبت به هر مسیر شغلی دیگری که ممکن است در حال حاضر داشته باشند مسیر ساده تری برای رسیدن به زندگی بهتر به نظر می‌آید، و چه کسی میتواند آنها را مقصر بداند؟! اتفاقا کاملا هم درست است، هر کسی میتواند شروع به توسعه بازی کرده و یک کسب و کار برای خود راه بیندازد.

اینترنت و انقلاب در توسعه نرم افزار بسیاری از موانع سر راه توسعه بازی را از بین برده، و شروع کار و راه اندازی یک کسب و کار را به شدت ساده و  ارزان کرده است. در هر صورت، بین نوشتن “سلام دنیا” تا درآمد های شش رقمی و زندگی فانتزی مسیر طولانی وجود دارد. هر کسی میتواند یک بازی بسازد، ولی فقط نوع خاصی هستند که میتوانند آن را تبدیل به یک موفقیت بزرگ کنند. اگر به فکر تلاش برای ورود به صنعت تولید بازی های مستقل هستید، شاید برای شما مفید باشد تا این چند سوال را از خود بپرسید:

آیا این شرایط را دارید؟

درباره عدم اطمینان چه حسی دارید؟ اگر احساس ناخوشایند درباره آینده را نمیتوانید تحمل کنید، احتمالا توسعه بازی گزینه خوبی برای شما نیست. موفق ترین بازی ساز ها به شکل روزانه برای داشتن احساس ناخوشایند و نگرانی تمرین میکنند! رشد و تکامل همیشه خارج از محدوده راحتی ما اتفاق می‌ افتد، و با شیرجه زدن در این صنعت به شدت بی ثبات، شما بارها مجبور به انجام کار های جدید خواهید شد. خیلی از مردم وجود مقداری اطمینان و ثبات در زندگی روزانه خود را ترجیح میدهند، ولی اگر قادر به تحمل و رد شدن از بی ثباتی و سختی نباشید، نمیتوانید مدت زمان زیادی در این مسیر دوام آورید.

آیا حاضرید ساعت های زیادی کار کنید؟ درباره وجود آزادی در شغلی که شامل هشت ساعت نشستن روزانه در یک اتاقک نمیشود شکی نیست، ولی بسیاری از مردم مقدار کاری که لازم است تا چیزی را از یک دیدگاه و ایده به یک محصول قابل لمس تبدیل کرد فراموش میکنند. اگر اهل عید و تعطیلات طولانی هستید، شاید لازم باشد نقشه های خود را بازنگری کنید. در تیم های توسعه دهنده کوچکی که استودیو های یک یا دو نفره هستند به سختی میشود بدون اینکه کارها روی هم جمع شوند برای یک تعطیلات درست حسابی برنامه ریزی کرد و مرخصی گرفت. البته به هیچ وجه غیر ممکن نیست، ولی میشود گفت کار سختی خواهد بود.

آیا اطمینان دارید که یکی از بهترین ها هستید یا خواهید شد؟ بی نظیر بودن در کاری که انجام میدهید همیشه شرط موفقیت است، ولی داشتن اعتماد به نفس نیز یک شرط مهم است. بازی ساز های موفق هم به قابلیت های خود در انتشار یک بازی عالی اطمینان دارند، و هم در مورد تحقق اهداف طولانی مدت خود دارای اعتماد به نفس هستند. همچنین، راجع بازاریابی برای خودتان چه حسی دارید؟ توسعه دهنده های بازی باید نحوه ایجاد ارتباط را یاد بگیرند، هم برای خودشان، و هم برای کمک به دیگران. موفقیت استودیو بازی سازی شما به شدت به جذب مخاطب وابسته است. بازی های عالی خود به خود فروش نمی روند. تعداد بازی های خوبی که تبلیغات و بازاریابی میشوند بیشتر از آن است که اجازه دهد یک بازی تنها به صورت دهان به دهان پخش شود، مگر آنکه بازی مستقل شما موفق شده باشد چیزی به قدری انقلابی بدست آورد که از ناکجا آباد سبز شود و همه را شگفت زده کند، در غیر اینصورت شما موفق به دریافت دانلود های لازم برای حفظ و تداوم کار خود نخواهید شد.

آیا حقوق سر موعد مقرر برای شما ضروری است؟ هنگامی که شما تازه کسب و کار توسعه بازی خود را شروع میکنید، خبری از فیش های حقوقی نخواهد بود. اشخاصی که استودیو های موفق توسعه بازی را راه اندازی میکنند حاضرند به صورت رایگان کار کنند، چرا که عاشق پروژه هایی هستند که انجام میدهند.

اگر شما در شرایط مالی باثباتی قرار ندارید، وارد شدن و به عهده گرفتن ریسک برای ساخت بازی احتمالا گزینه خوبی برای شما نخواهد بود. ابتدا اطمینان حاصل کنید که قادر به بقا هستید (از لحاظ اقتصادی). در اینکه ممکن است از سرمایه گذاری خود در توسعه بازی درآمد و پاداش  های بی نظیری بدست آورید شکی نیست، ولی این اتفاق احتمالا در چند سال اول رخ نخواهد داد. شما بدون شک باید قادر و حاضر باشید تا پیشاپیش فداکاری هایی انجام دهید تا به اهداف خود برسید، اینکه بعد از اتمام روز کاری و شغل روزانه خود روی کسب و کار بازی سازی خود کار کنید هم کاملا شدنی است. اگر متوجه شدید که همه یا برخی از این صفات شامل حال شما میشود، آن را با یک بازی فراموش نشدنی ترکیب کنید، شاید شما بعد از چندین سال کار سخت اتفاق بزرگ بعدی را رقم بزنید!

برداشت مهم:

به منظور پیمودن مسیر بازی سازی مستقل، باید با بی ثباتی راحت باشید، بتوانید قید دریافت فیش حقوق ثابت را بزنید، حاضر باشید ساعت های فراوانی کار کنید، کاملا به قابلیت های خود اطمینان داشته باشید، و حاضر و قادر به بازاریابی موفق خود و بازی خود باشید. آیا لیست طولانی به نظر می‌آید؟ چون واقعاً طولانی است. اکثر کسب و کار ها شکست میخورند، و صنعت توسعه بازی هم تفاوتی با آنها ندارد، اگر میخواهید یک توسعه دهنده بازی مستقل شوید، قرار است تا حداکثر ظرفیت خود آزمایش شوید. اگر این موضوع کوچکترین نگرانی برای شما ایجاد نمیکند، به کار خود ادامه دهید!

مقاله اصلی: (انگلیسی)

Medium.com | GameDev Thoughts: Is Indie Game Development A Good Career Choice? By Daniel Doan

https://medium.com/@doandaniel/gamedev-thoughts-is-indie-game-development-the-right-career-for-me-6300f76bb452

Leave a Comment

Your email address will not be published.